Zagrożenia w ruchu:
Dyspozytor 24h
 PODSTAWOWE INFORMACJE:

godziny pracy: pon.-pt. 715-1515

kasa: pon.-pt. 1030-1430

sekretariat: (32) 396 97 00
dyspozytor: 795 550 347

Jesteś na archiwalnej stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Od 20 lipca 2022 roku strona Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów znajduje się pod adresem www.mzdim.bytom.pl

Park Miejski im. Franciszka Kachla najpiękniejszym zielonym miejscem na Śląsku

miejski parkZakończył się plebiscyt katowickiej „Gazety Wyborczej” na najpiękniejsze zielone miejsca w regionie i miastach. Uczestnicy wyróżnili piękny bytomski Park Miejski.

Supermiasta i Superregiony 2022 to plebiscyt, w którym mieszkańcy głosowali na najciekawsze, najbardziej intrygujące i najpiękniejsze zielone miejsca. W całym województwie za najpiękniejsze zielone miejsce uczestnicy uznali Park Miejski im. Franciszka Kachla, na drugim miejscu znalazł się jaworznicki park Gródek, a na trzecim Park Leśny im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

Malownicze stawy

Park Miejski założony został ok. 1840 r. jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Dla terenu tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku z Budapesztu Parkdirektor Koehler, który wprowadził do parku sporo kasztanowców rosnących do dziś. Zarządca współpracujący z architektem w miejscu kawiarenki ,,Pod misiami” utworzył niewielkie zoo. Mimo upływu ponad 180 lat od czasu założenia parku, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek. W jego wschodniej części znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska. Po jej wyburzeniu tuż obok postawiono w 1932 r. istniejący do dziś funkcjonalistyczny Zakład Kąpielowy zaprojektowany przez Carla Schmidta. W głębi parku stoi gmach Urzędu Miejskiego, dawna siedziba Sądu Cywilnego. Na terenie parku znajdował się też drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca (spłonął w 1982 r.). Park zamyka od północnego zachodu zespół malowniczych stawów. Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992 r. Bytomianie mają sporo ulubionych miejsc w Parku Miejskim, m.in. Górę Miłości, Wyspę Marzeń i Staw Łabędzi.